Gëzuar 28 Nândori

Plisi.org ju uron Gëzuar 28 Nândori, kremta e shumfishtë e kombit tonë — Dita e Flamurit, Dita e Pamvarësisë së Shqipëṇisë, Dita e Çlirimit të Republikës së Shqipëṇisë, Ditëlindja e heroit Adem Jashari dhe Përvjetori i shfaqjes botore t’Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës!

Dita e Flamurit — Më 28 nândor 1443, Gjergj Kastrioti u kthye në vêndlindje mbas vitesh që kaloi në radhët e osmanëve. Në kështjellën e Krujës shpalli mëvetësinë e Arbëṇit dhe ngriti flamurin tonë të kuq me shkabën e zezë dykrenore. Kët simbol, familja e Kastriotëve e kishte përvetsue nga vetë stema e Bizantit ose Perandorisë Romake, siç …

Finalja e EURO 2012-shit në Prishtinë

Dallas, Texas — Ndërsa FFK-ja po paralajmëron protestë para UEFA-s në Zvicër, na mbetet për të ba punë edhe në Prishtinë. Tue iu shmangë demonstratave, mosdurimin tonë ta shprehim më nji tubim të tifozave në stadiumin e kryeqytetit nji ditë para finales s’EURO 2012-ës! N’at vendtakim mund të sjellim argëtim, të zhvillojmë nji ndeshje të vërtetë finale–apo finalen “Fair Play”–të kampionatit evropian dhe thjesht t’i nderojmë e mbështesim me gjithë zemër futbollistat tanë.

Neve, dashamirëve të sportit, na takon me kërkue të drejtën e vendit tonë me marrë pjesë në garën e madhe të kontinentit. Përderisa shum ekipe kombtare nuk …

Malli për mëmëdhetarët

Për të ma uruar Vitin e Ri, disa miq më dërguan një nyje për YouTube të këngës “Malli për mëmëdhenë”. Sipas traditës së përvitshme, televizioni Top Channel kishte përshtatur një këngë të moçme, kësaj radhe të Vaçe Zelës, si urim për festën dhe publicitet për vetë kompaninë. Videos nuk mund t’i mohoje vlerat e shumëfishta artistike që është e pritshme t’i realizojë Top Channeli, por nuk mund ta shfajësoje nga fyerja që i bën shqiptarëve, duke shpërfillur historinë dhe mëmëdheun dhe duke lartësuar mbi të gjitha punën e kompanisë. Në urimin për ndërrimin e moteve, Top Channeli përkufizon mëmëdheun si …

Letër e hapur: Urime për ditëlindje!

13 shkurt 2009 Seguin, Texas

I dashtun Gjysh,

Po të shkruej me të falënderue për paret e pensionit tand qe m’i kishe çue përmes mikut tonë të përbashkët. Tash nuk mund të arsyetohem për mospunë pas gjithë këtij kujdesi që ke treguar ndaj meje. Prandaj, desha që me fjalë të shpreh falënderimin tim krahas urimeve të mia të përzemërta për ditëlindjen e dyfishtë të 17 shkurtit: Urime Ditëlindjen e 88-të, o gjysh! Urime ditëlindjen e parë të shtetit tonë!

Mbase unë nuk jam në gjendje të kujtoj rëndësinë e kësaj ditëlindjeje. Por, jeta jote, me sa e sa ditëlindje pafestuar, …