Balotazhi në Gjakovë

Qyteti im do ta provojë balotazhin. Kështu i thonë kur njerëzia hamenden, e votat e garuesve dalin pothuaj të barabarta në rrethin e parë. Ideja me balotazhin është që gjindja të kenë rast të reflektojnë përsëri, për të zgjedhur me urtësisht mes dy garuesve kryesorë.

Në Gjakovë, alternativat janë dy. Në njërën anë, bashkiaku aktual, ulur në prehër të Ramush Haradinajt aka Rambo, nën të cilin ka lulëzuar haraçi kriminel, është shkatërruar Çarshia e Madhe, e janë punësuar miq të pashkollë të burrave me armë, ndërsa është zhdukur tërë tirazhi i një gazete kur ajo botoi një artikull antimafie. Fushata …

Për emnat e rrugëve në kryeqytet

Dallas, Texas — Komuna e Prishtinës nuk ia ka dalë me i nderue për së mbari shum figura kombtare, tue mos gjetë rrugë apo godina të denja për t’ua kujtue emnat.

Afër rrugës Agim Ramadani, mbrapa ndërtesave të portokallta, ndodhet nji sokak i quejtun Anton Çetta. Po t’isha unë vendimarrësi, kisha me ia ndërrue emnin Çagllavicës ose Veternikut dhe me e pagzue për nder të pajtuesit të gjaqeve. Anton Çetta ishte burrë i urtë që meriton përkuljen tonë. Veç tij, dheut tonë i shërbyen shum burra e gra por dhe djem e vajza që ua kemi borxh t’i nderojmë.

Më …

Të gjitha kushtetutat e Kosovës

Nën Perandorinë Osmane në shekullin XIX dhe deri më 1912 Kosova kishte statusin e vilajetit, me pak ndryshime nga territori i sotëm.

Më 1912 shpërbëhet Perandoria Osmane ndërsa shqiptarët dështojnë të formojnë shtetin etnik me Kosovën, pjesë e tij. Më 28 nëntor 1912 në Vlorë, dyzetedy delegatë, përfshirë përfaqësues të Kosovës, në krye me Ismail Qemalin “venduan që Shqipëria më sot të bâhet në vehte, e lirë e e mosvarme” me një qeveri të përkohshme. Konferenca e Ambasadorëve në Londër, që nisi më 17 dhjetor 1912, e njohu Shqipërinë për shtet, me princ të huaj në krye të saj.

Më …

Në bisedime pa ndryshue qeverinë

Trysnia ndërkombtare e po aq edhe frymimet e Kosovës për përtanësim me Evropën i kanë ba bisedimet namkeqe me Sërbinë thuejse të pashmangshme. Para se të nisin takimet, Kryeministri Hashim Thaçi kambëngulë edhe me zgjanue përbamjen e koalicionit tue pru ndonjanën prej partive t’opozitës në qeveri. Mirëpo, pse krenët tanë do t’u ulen patjetër më nji tryezë me parinë tekmendje të Beogradit, nuk asht me domosdo që tash na me ndryshue edhe udhëheqjen veç për hir të kuvendimeve të vështira.

Arsyet pse ortaku kryesor në qeveri don me nda pushtetin edhe me nji tjetër parti mund të jenë të gjithllojshme, …

Finalja e EURO 2012-shit në Prishtinë

Dallas, Texas — Ndërsa FFK-ja po paralajmëron protestë para UEFA-s në Zvicër, na mbetet për të ba punë edhe në Prishtinë. Tue iu shmangë demonstratave, mosdurimin tonë ta shprehim më nji tubim të tifozave në stadiumin e kryeqytetit nji ditë para finales s’EURO 2012-ës! N’at vendtakim mund të sjellim argëtim, të zhvillojmë nji ndeshje të vërtetë finale–apo finalen “Fair Play”–të kampionatit evropian dhe thjesht t’i nderojmë e mbështesim me gjithë zemër futbollistat tanë.

Neve, dashamirëve të sportit, na takon me kërkue të drejtën e vendit tonë me marrë pjesë në garën e madhe të kontinentit. Përderisa shum ekipe kombtare nuk …

Lajthitja ekonomike e Serbisë

Reciprokimi i Kosovës ndaj ndalimit të eksporteve të saj nga Serbia mund të çojë në humbje të pariparueshme ekonomike për këtë të fundit. Edhe nëse u rikthehet qasja në tregun kosovar, prodhimet serbe mund të mos rimarrin hapin, kur të jenë zëvendësuar nga zgjedhje vendore dhe të importuara nga vende të tjera.

Prishtinë — Në përpjekje për të kundërshtuar pavarësinë e Kosovës, Beogradi mori një vendim të guximshëm më 2008: shkeli detyrimet ndaj marrëveshjes për tregti të lirë dhe ndaloi të gjitha prodhimet kosovare. Lëvizja, megjithatë, nuk pati ndikim madhor ekonomik për Serbinë, meqë fqinji i saj i ri kishte …

Kosova të përgatitet me njoftë qeverinë e re të Libisë

Tirani i shkretëtirës, Muamer Gadafi, i dha mbase intervistën e fundit një kanali televiziv të miqve të tij serbë. Kundërshtarët e diktatorit po zgjerojnë trevat e çliruara të Libisë, duke i dhënë tani mundësi medieve kosovare të përfitojnë nga një miqësi e re. Republika e Kosovës duhet të veprojë shpejt, duke shqyrtuar mundësinë e njohjes së një qeverie të përkohshme libiane, që pritet të zëvendësojë regjimin brutal të xhemahirisë.

Washington, D.C. — Forcat opozitare njoftuan së fundmi për themelimin e një këshilli kombëtar, që mëton të jetë zëri i revolucionit në Libi. Një zëdhënës tha se organi i sapoformuar nuk …