Ditëlindja e Shkrelit

Me 10 shkurt 1938, në Shkrel të Rugovës, leu poeti Azem Shkreli. Për poetë si Shkreli duhet kujtue vetëm datëlindja, sepse shkrimtarë të tillë nuk vdesin kurrë…

Qe një poezi nga Azem Shkreli:

Çka mësova unë

(kangë gegnisht)

Me u ra tërthoreve në trup Me ndie andjet tue lehë Me ra mbas xixave n’pup Me u ndejtë dhimbjeve n’teh Me shkel prajshem n’për tokë N’venë t’fjalëve mos me u deh’ Me i ndreqë muret me kokë Me thanë fat kobi ku je Mos me dashtë ngushëllim Me folë pa hile me mikun M’u varë n’çengelin tem Me ndezë kandila të …

Urimet e Harushës

Kët të hanë, më 8 shkurt 2016, i bjen Viti i Ri Kinez. Ta kremtojmë me vargjet e Mark Krasniqit:

Harusha e unshme n’telegram t’vet bletën e vogël e përshëndet:

«Ditën e natën po e kaloj n’gjum n’kët shpellë të gurit me andrra shum. Ty bletë e dashtun t’kujtoj gjithnji, — t’dërgoj urime për kët Vjet t’ri dhe t’fala t’flakta me nji dëshirë — që me mjaltë hojet t’i mbushish mirë. S’po e çoj ma gjatë se edhe smunë jam — po më dhemb barku, s’mund t’mbahem n’kambë Porsa t’shtrëngohem te ti do t’vij m’e mbushë me mjaltë nji qyp …

Gegnishtja, grue në havale

Gegnishtja, shaje e nàle, bâ si grue n havale. E ngrata, vyshkë e thá, ká t drejta, qysh nuk ká? Ká t drejtë me vênue, kush pa e trazue: safish pênin për t kepë; sa trash brumin për petë; me e qirue a sitë pasulin; me pré a grí sapunin; për me lá lesh zhgûni; me u rrehë a hî nërfuni!

Por vêni i sáj âsht shpija, kû s un hîn jabanxhija, kû dera gjith kyçt rrin, kû drita për bire mrrîn: me rritë, me ushqye fmín, me rrogue për burrnim, mshefë si mini në skutë, tue gjallnue me tutë, …

Dembelat e Dyseldorfit

Ç’asht e vërteta, edhe gjermanët e kan përsosë artin e përtacisë! Në nji kangë folklorike allemane, grueja e lut burrin me nxjerrë do ujë prej bunari. Por burri dembel ia “dëshmon” se asht teorikisht e pamundshme.

Shqip titulli “Ein Loch ist im Eimer” kish me i ra “Kusisë iu ka ba nji birë” — ose ma përfjalshëm e ma letrarisht: “Në kovë ka një vrimë.” Dhe qajo fatkeqsi e len Henrikun pa e nxjerrët ujët, meqë pa ujë ai nuk mundet me i krye as do punë të mjeshtrisë që duhen për me mshelë birën.

Përmes kangës, gjermanët i kan …

Ne qyqarët

ne qyqarët jemi ata që mbijetojmë kur trimat të kenë vdekur është ligj i natyrës ky trimat e flijojnë jetën vullnetarisht për fjalë të mëdha reforma ndryshime revolucione demokraci ata e japin jetën për fëmijët tanë por të vetët i lënë jetimë pa shkollë pa punë pa asnjë shansë në jetë t’u bëhen barrë fëmijëve tanë shyqyr që trimat janë pak e pas vdekjes shndërrohen në shtatore ndërsa ne vazhdojmë të rrojmë me mijëra se ushqehemi me kufomat e tyre të shtënat kur mbarojnë oshëtimët e armëve ekzodet fushatat ajrore gjenocidet kur bëhen reformat ndryshimet demokracia dalim ne nga skutat …

Unë si kalorës — I As a Knight

(English below)

Unë si kalorës

1. Herё unё kalurova, Herё kali kaluroi mbi mue, Nё rrugё pёr nё Madrid, Pёr nё Madrid, pёr nё Madrid, Deri nё Madrid.

Nё njё kiosk, oh nё nji kiosk Shitnin hamburgerё, Shitnin hamburgerё, Dhe e bleva njё, Dhe njё e bleva, Aty ndёrmjet dy riskash, Pashё Lorkёn e mjerё, Tё mjerё Lorkёn e pashё, Qeshej, buzёqeshej i therun nё bajoneta.

Nё hamburger Lorkёn e pashё: I thashё tungjatjeta! E mbllaqita fort buzёqeshjen e tij, Tё tjerat kalit ia dhashё. Lorkёn e pashё. I mbёrthyem jo nё kryq, por nё bajoneta. Dhunohej kudo çdo varg …

Gëzimologji…

Unë e di veten që kam rënë në dashuri kur nis e sajoj fjalë krejt të reja, të pafolura më parë

gëzimologji pasionizim afshografi epshifikim hypozjarmi pikëllonjë dashurnajë

të them gjëra si “ke trup aq të përqafueshëm” apo “e dashur, buzët i ke shumë të puthshme”

jam si bishë e trallisur që ka ndezur crack kokainë i mbytur në dopaminë në norepinefrinë

më ndihmo kur më sheh ashtu se në vete s’jam tamam më ço në shtëpi mos më lë ashtu se s’di më se ku jam

gjuhëtarët më ndjekin të më djegin në stiva drunjsh por e dashura ime …